Orbán és Le Pen jövője: magyar-francia gyorselemzés

Pénteken Fekete Rita vendége voltam. Tisza-Fidesz narratív csata. Orbán Viktor jövője, Marine Le Pen esélyei – a legfontosabb kérdéseket végigbeszéltük.

Itt a videós változat:

Itt pedig egy szöveges kivonat:

  • A Fidesznek a választási vereség után most nem az új szavazók szerzése a feladata, hanem a meglévők megtartása: ez egy identitás-stabilizáló időszak, ahol az ostromlott várérzet kialakításával próbálnak közösséget építeni. A Stop önkény tüntetés is ezt a narratívát szolgálta, üzenve a választóknak, hogy “veled is megtörténhet”, ami a szavazóbázis összetartásáról szól.
  • A politikában jelenleg a narratívák harca zajlik, ahol mindkét tábor felépítette a maga történetét: a Tisza a jogállam visszaépítéséről és elszámoltatásról beszél, míg a Fidesz áldozatként mutatja be magát, aki ellen önkényuralom épül. Ez azért kulcsfontosságú, mert az identitás alapon szervezett választóknak sokkal könnyebb egy ilyen érzelmi struktúrájú történethez kötődni, mint jogszabályi pontokhoz.
  • A Fidesz egy erősen perszonalizált párt. Orbán Viktor szavazóiról van szó, nem feltétlenül Fidesz-szavazókról, ezért rendkívül nehéz a megújulás az ő személye nélkül. Ugyanakkor éppen Orbán Viktor a szimbóluma annak az elmúlt 16 évnek, amellyel kapcsolatban kialakult egy társadalmi konszenzus, hogy véget ért. Így a párt egy komoly dilemmával küzd: Orbán az egyetlen, aki össze tudja tartani a tábort, de neki kellene alapjaiban megújulnia is.
  • Orbán Viktor vereségével egyfajta varázstalanodás indult el, ami a karizmatikus vezetőkre jellemző, amikor az addig sérthetetlennek hitt imázsa megreped (pl. OV esetében, hogy mélyen érti, érzi és leköveti a társadalmat). Ez a kiábrándulás elsősorban érzelmi jellegű, különösen, amikor feltűnik egy másik karizmatikus vezető, mint Magyar Péter, akinek a legitimációs struktúrája nagyon hasonló.
  • A 21. századi kommunikációs térben a Trump-stílus az uralkodó, ahol rövid, vitát generáló, nagyot mondó üzenetekkel lehet elsősorban áttörni az ingerküszöböt. Ebben a környezetben Magyar Péter az első Magyarországon, aki a közösségi média segítségével olyan szinten képes megkerülni a hagyományos médiát, amire korábban nem volt példa.
  • Franciaországban Marine Le Pen igazi “politikai állatként” (copyright Arisztotelész) viselkedett: az ellene hozott ítélet estéjén azonnal bejelentette elnökjelöltségét, hogy ne hagyjon időt a pártján belüli kételkedésre vagy arra, hogy Jordan Bardella máshogy gondolja. Ezzel kész helyzetet teremtett, fél nap alatt világossá tette, hogy továbbra is ő a főnök.
  • A Le Pen–Bardella páros egyfajta koalícióépítési történet, hiszen szükségük van egymásra: Le Pen hozza a “nemzet anyja” szerepet és a népi rétegeket, míg a fiatal Bardella a gazdaságilag liberálisabb szavazókat és a munkaadókat szólítja meg. Le Pen támogatottsága az ítélet után megugrott. Bár Bardella népszerűsége szintén nagy, még nem tudjuk, hogyan teljesítene egy éles elnökválasztási kampányban, ahol a franciák elvárják a részletes felkészültséget.
  • A francia elnökválasztási kampányban a gazdasági realitások és a részletek döntenek majd, mert ott még hagyománya van a kinyomtatott, alapos programoknak. A választók azt figyelik, hogy egy jelölt képes-e megvédeni az álláspontját mély vitákban, mert ebből vonják le a következtetést, hogy alkalmas lesz-e tárgyalni a világ vezetőivel.

(Kiemelt kép: képkivágás)

Kommentek

Kommentek